W dniach 18-19 maja w Ząbkach na terenie Praskiej Giełdy Spożywczej odbyły się VII Dni Produktów Tradycyjnych „Polskie Smaki”. Zakład Mięsny LENARCIK uczestniczył w tym spotkaniu i pokazał szerszej publiczności kunszt wędliniarski. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Minister rolnictwa Marek Sawicki, marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik Marszałek oraz lokalne władze m.st.Warszawy. Gospodarz Praskiej Giełdy Spożywczej pan Zenon Daniłowski rozpoczął imprezę przekazując honory otwarcia Ministrowi Rolnictwa Markowi Sawickiemu.

Minister Marek Sawicki dziękując organizatorom za zaproszenie powiedział:

"Polska musi przypominać o swojej tradycji, o swoich produktach i ich dobrym smaku, bo w globalizującym się świecie coraz częściej jesteśmy poddawani dyktatowi wielkich marek i sieci handlowych. Ministerstwo rolnictwa od kilku już lat w sposób szczególny zwraca uwagę na promocję polskich produktów, ze szczególnym naciskiem na produkty tradycyjne i lokalne, wytwarzane w gospodarstwach rolnych. Warto z tymi produktami wychodzić na zewnątrz, również poprzez sprzedaż bezpośrednią".

Marszałek Adam Struzik powiedział:

"Każdy marzy o tym, aby zdrowo i smacznie zjeść. Jako lekarz doceniam wagę jakości żywności. To co jemy, jak jest przygotowane, jakimi metodami wyhodowane lub przetworzone ma olbrzymie znaczenie dla naszego zdrowia".

Zaznaczył, że zdrowa żywność to doskonały sposób na aktywizację środowiska wiejskiego, nowe obszary aktywności zawodowej i co najważniejsze – nowe źródła dochodu. Dlatego warto podejmować różnego rodzaju inicjatywy promujące produkty tradycyjne i regionalne – dodał marszałek Struzik.

W wydarzeniu wzięło udział blisko osiemdziesięciu wytwórców produktów spożywczych. Podczas uroczystości wręczone zostały również nagrody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za najciekawszą prezentację produktu tradycyjnego.

W kategorii tej Zakład Mięsny Lenarcik zajął pierwsze miejsce.

Powered by Joomla!